Najpięniejsze jaskinie Azji i Oceanii


Strona główna -> Nowa Zelandia -> Najpięniejsze jaskinie Azji i Oceanii
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


Fantastyczne podziemne jaskinie można podziwiać na całym świecie. Jedne z nich są głębokie, inne rozległe, jedne stanowią pojedyncze groty, inne ciągnące się kilometrami kompleksy. Wewnątrz można podziwiać sale o monumentalnych rozmiarach, wyrzeźbione przez wodę, albo czas. W niektórych znajdują się też dawne malowidła skalne czy naczynia, świadczące o zamieszkaniu przez pradawne plemiona i starożytne kultury. Wiele z nich można znaleźć na obszarze Azji, Australii i Oceanii.


Jaskinia Mountain River w Wietnamie

Jaskinia Waitomo GlowWorm - Nowa Zelandia

Jaskinia położona jest na Wyspie Północnej, w regionie Waikato i wraz z Ruakuri oraz Aranuri należy do całego kompleksu jaskiń Waitomo Caves. Bez żadnych wątpliwości można by ją zaliczyć do jednego z siedmiu cudów świata. Cały kompleks składa się aż z 300 przepięknych sal jaskiń krasowych, podziemnych korytarzy, wodospadów, a przede wszystkim z niezwykłej żyjącej tu populacji "świecących robaczków" poczwarki muchówki Arachnocampa luminosa. Larwy emitują niebiesko-zielone światło, które sprawia wrażenie innego, jakby boskiego świata. Do zwiedzania dostępnych jest około 2,5 km doskonale oświetlonych tuneli. Jaskinia GlowWorm jest główną siedzibą larw. Poza nią na górnym suchym poziomie można podziwiać formacje znane jako katakumby, Organy i Izby Konferencyjne. Niższy poziom to przede wszystkim znana z doskonałej akustyki 18-metrowa Katedra.

Jaskinia Mountain River - Wietnam

Jaskinia wietnamska jest ukryta przed ludzkim wzrokiem w samym środku miejscowej tropikalnej dżungli. Znajduje się ona na terenie Parku Narodowym Phong Nha-Ke Bang. Park leży w północnej części Wietnamu i obejmuje blisko 2000 km2. Jaskinia znajdująca się w obrębie parku uważana jest za najładniejszą ze wszystkich wodnych jaskiń w Wietnamie. Jej długość, to 7729 m, ale należy ona do kompleksu, którego krasowy teren kryje ok. 65 km grot. Przez Phong Nha płynie Nam Aki, jedna z najdłuższych podziemnych rzek na świecie. Mierzy ona 14 km. Jaskinię zwiedza się w łodziach z przewodnikiem, mijając po drodze 14 komnat z fantastycznymi formacjami. Mieszkańcami groty są świetliki, które tworzą niesamowite efekty świetlne.

Jaskinie Mogao – Chiny

W pobliżu miasta Dunhuang w północno-zachodniej prowincji Gansu w Chinach znajduje się jeden z najbardziej niesamowitych kompleksów jaskiń. Mogao znane także jako Jaskinie Tysiąca Buddów lub Jaskinie Dunhuang jest najsłynniejszym i najstarszym buddyjskim kompleksem jaskiń w Chinach.  Składają się na niego aż 492 groty wykute w skałach urwiska ręką człowieka, ale nie przyciąga do nich ani fantastyczna rzeźba terenu, naturalne formacje czy nietypowa fauna i flora, lecz malowidła i rzeźby. Jest ich tutaj mnóstwo, a najstarsze pochodzą nawet z IV wieku przed naszą erą. Ciekawostką jest, że tworzone były przez całe tysiąclecie, a wiec są produktem wielu pokoleń żyjących tu ludzi. Jaskinie o funkcji świątyń rozmieszczone są na kilku kondygnacjach i ciągną się na długości ok. 2,5 km. W sumie powstało ich tu około tysiąca niezwykle misternie zdobionych motywami roślinnymi, przetrwało do dziś sześćset, ale oglądać można zaledwie kilkanaście. Fantastyczne dzieło stanowi cel wielu turystycznych wycieczek a także zostało wpisane na listę UNESCO.

Jaskinie Jeita - Liban

Grota Jeita została odkryta w połowie XIX wieku przez misjonarza Williama Thomsona około 20 km od stolicy – Bejrutu, w dolinie Nahr al-Kalb. Ma ona około 9 km długości i składa się z dwóch sal wapiennych. Dwa poziomy znacznie się od siebie różnią. Górna galeria jest sucha i możliwa do zwiedzania pieszo. Dolną zalewa podziemna rzeka, po której pływa się łodzią. Przejażdżka z przewodnikiem może stanowić niezapomniana przygodę. Górna komora znajduje się na wysokości 60 metrów, wiec dotrzeć można do niej jedynie specjalną linową kolejką. Jej wnętrze mieści największy na świecie stalaktyt. Obie części można zwiedzać jedynie latem. Zimą dolna część jest zamknięta z powodu wysokiego poziomu wody.

Majlis Al Jinn – Oman

Arabia Saudyjska jest rejonem, w którym raczej trudno spodziewać się jaskiń, a jednak jest tu jedna z takich formacji, ulokowana w Omanie. Jej nazwa - Majlis Al Jinn – oznacza w języku arabskim miejsce spotkania dżinów. Ze swoimi rozmiarami 320x225 metrów i wysokością 110 metrów zaliczana jest do światowej dziesiątki największych jaskiń świata. Powierzchnia dna wynosi  58 tys. m2. Wejść do niej można jedynie przez otwór w suficie, jakich jaskinia ma trzy. Różnica temperatur między powierzchnią, a wnętrzem jaskini wynosi około 25 stopni. Niestety z uwagi na niebezpieczne zejście oraz uprawianie skoków spadochronowych została ona wyłączona ze zwiedzania.

Czytaj też:

Najpiękniejsze jaskinie Europy

Najpiękniejsze jaskinie Ameryki Płn. I Płd.Nowa Zelandia - miasta

Auckland Christchurch Wellington


Nowa Zelandia - co warto wiedziećNowa Zelandia - Nowa Zelandia ciekawostki cz.1 Nowa Zelandia ciekawostki cz.1
Nowa Zelandia jest krajem, który jako pierwszy na świecie dopuścił kobiety ...
Nowa Zelandia - Nowa Zelandia ciekawostki cz.2 Nowa Zelandia ciekawostki cz.2
Nowa Zelandia to kraj, który jako pierwszy na świecie wita każdy nowy ...
Nowa Zelandia - Nowa Zelandia tradycje cz.1 Nowa Zelandia tradycje cz.1
Obyczaje i styl życia Nowozelandczyków bardzo zbliżony jest do europejskiego. ...
Nowa Zelandia - Nowa Zelandia tradycje cz.2 Nowa Zelandia tradycje cz.2
Nowa Zelandia jest krajem, który w 80% zamieszkiwany jest przez ludność ...
Nowa Zelandia - Kuchnia Nowej Zelandii cz.1 Kuchnia Nowej Zelandii cz.1
 Nowa Zelandia jako kolonia brytyjska „poszczycić” się może ...
Nowa Zelandia - Kuchnia Nowej Zelandii cz.2 Kuchnia Nowej Zelandii cz.2
Czym nowozelandzka kuchnia może nas zaskoczyć? Jakie potrawy pojawiają się ...
Nowa Zelandia - Kultura w Nowej Zelandii Kultura w Nowej Zelandii
Haere mai, haere mai – pierwsze słowa, które witają turystę ...
Nowa Zelandia - Aktywny wypoczynek w Nowej Zelandii Aktywny wypoczynek w Nowej Zelandii
Nowozelandczycy uwielbiają aktywny wypoczynek. Wszystkie większe miasta leżą ...
Nowa Zelandia - Języki w w Nowej Zelandii Języki w w Nowej Zelandii
Językami urzędowymi są angielski i maoryski (te reo maori). Język i kultura ...
Nowa Zelandia - Ludność Nowej Zelandii Ludność Nowej Zelandii
W Nowej Zelandii żyje 4 173 460 osób w tym Europejczycy 69,8%, Maorysi 7,9%, Azjaci 5,7%, ...
Nowa Zelandia - Herb Nowej Zelandii Herb Nowej Zelandii
Herb Nowej Zelandii został nadany 26 sierpnia 1911 roku przez króla Jerzego V, a ...

Najpięniejsze jaskinie Azji i Oceanii - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies