Nowa Zelandia tradycje cz.2


Strona główna -> Nowa Zelandia -> Nowa Zelandia tradycje cz.2
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


Nowa Zelandia jest krajem, który w 80% zamieszkiwany jest przez ludność pochodzenia europejskiego, a język angielski jest tam językiem urzędowym. Kraj zamieszkują również rdzenni mieszkańcy – Maorysi, jednak ich liczba jest niewielka, gdyż stanowi około 9% ludności wyspy. Obserwuje się tutaj bardzo wysoki poziom urbanizacji, gdyż 85% ludności mieszka w miastach. Czynniki te powodują, że styl życia

Nowozelandczyków oraz panujące tam obyczaje przypominają te, które panują w Europie. Nadal jednak spotykamy się z istniejącymi, dawnymi maoryskimi wierzeniami i tradycjami: ratana i ringatu.


Do współcześnie popularnych tradycji należy również wykonywanie przez rdzennych mieszkańców tatuaży na twarzy, które są znane jako moko. W dzisiejszych czasach są one malowane, jednak dawniej robione je w dość drastyczny sposób, gdyż nacinano twarz nożem.
Do panujących tam tradycji zaliczyć należy również rzeźbienie, które niegdyś uważane było za sztukę świętą, dlatego też mogli się nią zajmować wyłącznie mężczyźni. Ważnym elementem z zachowania tradycji przodków są bramy rzeźbione w drewnie, zewnętrzne części domów, a także występujące wewnątrz zdobienia.


Miasto Rotorua jest najważniejszym ośrodkiem kultury Maorysów, gdyż znajduje się tam jedyny maoryski teatr. Dużą atrakcją turystyczną jest również zbudowana oryginalna, maoryska wioska Ohinemetu, w której to odbywają się m.in. pokazy gotowania na parze, unoszącej się z gorących źródeł, co jest tradycyjnym sposobem przyrządzania posiłków. Waju Tang jest głównym świętem, podczas którego odbywają się procesje oraz rytualne maoryskie tańce.


Obok Kościoła protestanckiego (głównie anglikańskiego i prezbiteriańskiego), który dominuje w Nowej Zelandii, istnieją dwa Kościoły maoryskie, w których to właśnie poprzez tradycyjne sposoby, takie jak muzyka, sztuka i taniec, kultywuje się stare obrzędy. Muzyka rdzennych mieszkańców wysp prawie zawsze wiąże się z tańcem, który polega na stylizowanych ruchach rąk i nóg, a oprócz tego muzyka ta jest bardzo rytmiczna. Zatracona została niestety zdecydowana większość maoryskich pieśni, jednak zachowała się jeszcze Karanga – śpiew kobiet, który był i jest rytuałem przywitania oraz Haka – śpiew idących na wojnę.
Z tego względu, iż jak się szacuje, około 50 000 Maorysów biegle posługuje się swoim pierwotnym językiem, zyskał on status drugiego języka urzędowego. Ponadto, dwadzieścia lat temu powstał ruch na rzecz odrodzenia kultury oraz języka Maorysów, który spowodował utworzenie maoryskiego kanału telewizyjnego.


Warto również dodać, iż to właśnie z Nowej Zelandii pochodzi reżyser m.in. trylogii „Władca Pierścieni” Peter Jackson, który to właśnie ten kraj uczynił miejscem, w którym został nakręcony ten film, co sprawiło, iż mieszkańcy stali się fanami małego Hobbita.


Mimo tego, iż podróż na, jak się mówi o Nowej Zelandii, „koniec świata” może trwać nawet dwie doby, to zdecydowanie warto poświęcić ten czas, aby zobaczyć tą cudowną bogatą w tradycje krainę.
 Nowa Zelandia - miasta

Auckland Christchurch Wellington


Nowa Zelandia - co warto wiedziećNowa Zelandia - Nowa Zelandia ciekawostki cz.1 Nowa Zelandia ciekawostki cz.1
Nowa Zelandia jest krajem, który jako pierwszy na świecie dopuścił kobiety ...
Nowa Zelandia - Nowa Zelandia ciekawostki cz.2 Nowa Zelandia ciekawostki cz.2
Nowa Zelandia to kraj, który jako pierwszy na świecie wita każdy nowy ...
Nowa Zelandia - Nowa Zelandia tradycje cz.1 Nowa Zelandia tradycje cz.1
Obyczaje i styl życia Nowozelandczyków bardzo zbliżony jest do europejskiego. ...
Nowa Zelandia - Kuchnia Nowej Zelandii cz.1 Kuchnia Nowej Zelandii cz.1
 Nowa Zelandia jako kolonia brytyjska „poszczycić” się może ...
Nowa Zelandia - Kuchnia Nowej Zelandii cz.2 Kuchnia Nowej Zelandii cz.2
Czym nowozelandzka kuchnia może nas zaskoczyć? Jakie potrawy pojawiają się ...
Nowa Zelandia - Kultura w Nowej Zelandii Kultura w Nowej Zelandii
Haere mai, haere mai – pierwsze słowa, które witają turystę ...
Nowa Zelandia - Najpięniejsze jaskinie Azji i Oceanii Najpięniejsze jaskinie Azji i Oceanii
Fantastyczne podziemne jaskinie można podziwiać na całym świecie. Jedne z ...
Nowa Zelandia - Aktywny wypoczynek w Nowej Zelandii Aktywny wypoczynek w Nowej Zelandii
Nowozelandczycy uwielbiają aktywny wypoczynek. Wszystkie większe miasta leżą ...
Nowa Zelandia - Języki w w Nowej Zelandii Języki w w Nowej Zelandii
Językami urzędowymi są angielski i maoryski (te reo maori). Język i kultura ...
Nowa Zelandia - Ludność Nowej Zelandii Ludność Nowej Zelandii
W Nowej Zelandii żyje 4 173 460 osób w tym Europejczycy 69,8%, Maorysi 7,9%, Azjaci 5,7%, ...
Nowa Zelandia - Herb Nowej Zelandii Herb Nowej Zelandii
Herb Nowej Zelandii został nadany 26 sierpnia 1911 roku przez króla Jerzego V, a ...

Nowa Zelandia tradycje cz.2 - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies