Nowa Zelandia ciekawostki cz.2


Strona główna -> Nowa Zelandia -> Nowa Zelandia ciekawostki cz.2
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   WłochyNowa Zelandia to kraj, który jako pierwszy na świecie wita każdy nowy dzień.


Wbrew nazwie to właśnie w Nowej Zelandii wymyślono znany deser bezowy "Pavlova", nazwany tak od nazwiska znanej prima baleriny Anny Pawłowej.

W kraju tym mieszka niewiele ponad 4 mln ludzi i 50 mln owiec, czyli na jedna osobę przypada 12,6 owcy.
 

Nowa Zelandia jest jednym z najbardziej zagadkowych i zaskakujących krajów na świecie. Z pewnością wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, ile  tajemnic kryje w sobie to piękne, wyspiarskie państwo, do dziś nazywane przez Maorysów „Aoteaora” – Kraj Długiej Białej Ghmury.


Nowa Zelandia słynie przede wszystkim  z tego, iż liczba posiadanych przez ludzi owiec wynosząca 47.390.000  jest o prawie trzynaście razy większa od liczby mieszkańców. Na każdego obywatela tej wyspy przypada więc dokładnie 12,6 owcy, co jest absolutnie światowym rekordem. Państwo to może się również pochwalić największą na świecie liczbą pól golfowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca, to jest 400 na 3,7 milionów ludzi. Ponadto, w mieście Auckland, które mieści się w północno-zachodniej części Wyspy Północnej, znajduje się najwięcej na świecie łodzi w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Należy także dodać, iż stolica Nowej Zelandii, którą jest miasto Wellington, dysponuje największą liczbą występujących tam kawiarenek i restauracji, przewyższając tym samym Nowy York.


Inną, istotną ciekawostką jest fakt, iż Jezioro Frying Pan ( Jezioro Patelnia), znajdujące się w pobliżu miasta Rotorua, jest największym na świecie źródłem gorącej wody i osiąga w najgłębszym punkcie 200° C. Oprócz tego, znajdujące się  w pobliżu miasta Nelson, Źródła Waikoropupu zawierają najczystszą na świecie wodę źródlaną, a ich wydajność to 2.160.000 litrów wody na dobę. Nelson jest natomiast pierwszym na świecie miastem, w którym został wprowadzony ośmiogodzinny dzień pracy.


Biorąc pod uwagę kwestie polityczne, należy powiedzieć, że Nowa Zelandia jest pierwszym na świecie krajem, który dopuścił kobiety do wyborów parlamentarnych. Sytuacja ta miała miejsce już w 1893 r. Kilka lat później, a dokładniej w 1901 r., państwo to zatrudniło, również jako pierwsze na świecie, ministra turystyki.


Kolejną, istotną kwestią, która wyróżnia Nową Zelandię spośród wszystkich państw jest występująca tam fauna. Tylko w tym kraju mamy możliwość spotkać nielatające papugi Kakapo oraz alpejskie papugi Kea. Należy również podkreślić fakt, iż tylko w wodach Nowej Zelandii znaleziono najmniejsze na świecie delfiny Hektora oraz najrzadziej spotykane lwy morskie Hooker’a. W kraju tym występują również miejscowe gady Tautara, które pojawiły się już w erze mezozoicznej i mogą przeżyć nawet do 300 lat.


Sięgając w głąb historii Nowej Zelandii dowiadujemy się, że Nowozelandczyk Richard William Pearse jako pierwszy odbył lot samodzielnie wykonanym samolotem, a miało to miejsce 31 marca 1902 r., a więc dwa lata przed braćmi Wright. Przeleciał nim 91m. nad polem w okolicach Timaru. Inny Nowozelandczyk Edmund Hillary jako pierwszy człowiek, razem z Szerpą Tenzing Norgay, zdobył Mount Everest w 1953 r. Na koniec warto również wspomnieć o farmerze z Canterbury- Williamie Hamiltonie, który to udoskonalił wodne silniki odrzutowe, zastosowane w łodziach a także wymyślił dźwig oraz maszynę do robienia sztucznych lodowisk.Nowa Zelandia - miasta

Auckland Christchurch Wellington


Nowa Zelandia - co warto wiedziećNowa Zelandia - Nowa Zelandia ciekawostki cz.1 Nowa Zelandia ciekawostki cz.1
Nowa Zelandia jest krajem, który jako pierwszy na świecie dopuścił kobiety ...
Nowa Zelandia - Nowa Zelandia tradycje cz.1 Nowa Zelandia tradycje cz.1
Obyczaje i styl życia Nowozelandczyków bardzo zbliżony jest do europejskiego. ...
Nowa Zelandia - Nowa Zelandia tradycje cz.2 Nowa Zelandia tradycje cz.2
Nowa Zelandia jest krajem, który w 80% zamieszkiwany jest przez ludność ...
Nowa Zelandia - Kuchnia Nowej Zelandii cz.1 Kuchnia Nowej Zelandii cz.1
 Nowa Zelandia jako kolonia brytyjska „poszczycić” się może ...
Nowa Zelandia - Kuchnia Nowej Zelandii cz.2 Kuchnia Nowej Zelandii cz.2
Czym nowozelandzka kuchnia może nas zaskoczyć? Jakie potrawy pojawiają się ...
Nowa Zelandia - Kultura w Nowej Zelandii Kultura w Nowej Zelandii
Haere mai, haere mai – pierwsze słowa, które witają turystę ...
Nowa Zelandia - Najpięniejsze jaskinie Azji i Oceanii Najpięniejsze jaskinie Azji i Oceanii
Fantastyczne podziemne jaskinie można podziwiać na całym świecie. Jedne z ...
Nowa Zelandia - Aktywny wypoczynek w Nowej Zelandii Aktywny wypoczynek w Nowej Zelandii
Nowozelandczycy uwielbiają aktywny wypoczynek. Wszystkie większe miasta leżą ...
Nowa Zelandia - Języki w w Nowej Zelandii Języki w w Nowej Zelandii
Językami urzędowymi są angielski i maoryski (te reo maori). Język i kultura ...
Nowa Zelandia - Ludność Nowej Zelandii Ludność Nowej Zelandii
W Nowej Zelandii żyje 4 173 460 osób w tym Europejczycy 69,8%, Maorysi 7,9%, Azjaci 5,7%, ...
Nowa Zelandia - Herb Nowej Zelandii Herb Nowej Zelandii
Herb Nowej Zelandii został nadany 26 sierpnia 1911 roku przez króla Jerzego V, a ...

Nowa Zelandia ciekawostki cz.2 - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies